Hoppa till sidans innehåll

Resultat 14-15


Tävlingar där LKK varit representerade, säsongen 2014-2015

 

Antalet deltagare i klasserna anges inom parentes. 
Stjärntävlingar: första hälften av de tävlande blir placerade, nedre halvan kommer på delad plats. För A och B-åkare anges totalpoäng, för åkare med två program även poäng för kortprogram och friåkning.

 

Stockholm cup, final, Stora Mossen, 28-29 mars

Minior C2 (13) 

7 Ella Zadnik

U 13 C1 (15)

8 Solveig Ludwigs

U 13 B (19)

13 Moa Sellergren (19,95)

U15 B1 (14)

4 Mette Gattberg (25,29)

Jun B2 (12)

9 Josefine Bjurström (19,85)

 

Västeråskampen, klubbtävling Västerås, 28-29 mars

U 15 A (4) 

4 Selma Arlbrandt, 46,12  (kort: 20,35, fri: 25,77)

Jun B1 (5)

5 Charlotte Andersson, 38,89 (kort: 23,64, fri: 25,25)

Jun A (4)

4 Sophie Gullfeldt, 52,75 (kort: 19,22, fri: 33,53)

 

Viggbyholmspokalen, Stockholm cup, Viggbyholm, 21-22 mars

U 13 A fri (7) 

4 Kristina Hvalgren, (34,93)

U 15 B2 (14)

13 Sofia Arnberg, (16,14)

J B1 (8)

6 Charlotte Andersson (25,06)

 

SASK Pokalen, Stockholm cup, Husby 14-15 februari

U 13 B grupp 2 (24) 

7 Moa Sellergren

U15 B1 (10)
3 Mette Gattberg

Tyresöstjärnan, Tyresö, 24 januari

Minior C3 (14)
8 Ella Zadnik

U 13 C2 (10)

5 Solveig Ludwigs

 

Österskäret, Stockholm cup, Åkersberga  24-25 januari

U 13 B grupp A (22)
13 Moa Sellergren

U 15 B1 (13)

2 Mette Gattberg (28,20 PB)

U 15 B2 (19)

16 Sofia Arnberg 

 

DM Stockholm, A-tävling, Sollentuna, 2-4 januari 

U 13 A (26) 

 5 Sonia Millelander, 65,86 PB (kort: 25,90 PB, fri: 38,96)

12 Kristina Hvalgren, 60,58 PB (kort: 24,30, fri: 36,28 PB)

 

Isidor, A-tävling, Sollentuna, 2 januari

Minior A (24)

21 Kevin Kirian, 17,81 (PB) 

 

Boo cupen, Nacka, Stockholm cup, 6-7 december 

U 13 B grupp 2 (23)
1 Moa Sellergren, 25,61 (PB)

U 15 B1 (13)
4 Mette Gattberg, 26,22

U 15 B2 (16) 

11 Sofia Arnberg, 19,16

Junior B2 (10)

2 Josefine Bjurström, 23,09 (PB)

 

Älta Elit Cup, Älta, 22-23 november (elitserien, utmanare)

U13 A (32)

31 Kristina Hvalgren, 51,23 (kort: 17,35 fri: 33,88)

32 Sonia Millelander, 49,89 (kort: 19,01 fri: 30,88)

EIF-trofén, A-tävling, Enebyberg, 15-16 november

U 13A (25)

6 Sonia Millelander, 58,65 (kort; 24,65, fri: 34,00)

16 Nadia Hyttsten Ernström, 51,20 (kort: 21,46, fri: 29,74)

Junior A (21)

17 Maja Sellergren, 61,58  PB (kort: 19,17, fri: 42,41 PB)

 

Mavalatrofén, Lidingö, Stockholm cup, 8-9 november

U 13B äldre (14)

2 Moa Sellergren, 24,00

U 15 B1 (14)

5 Mette Gattberg, 22,79

U 15 B2 (23)

8 Sofia Arnberg, 21,63 (PB)

Junior B2 (6)

3 Josefine Bjurström, 20,36 

Minior A (18)

17 Kevin Kirian, 13,57

U 13 A (12)

4 Nadia Hyttsten Ernström, 35,06

6 Sonia Millelander, 34,68

 

Linnécupen, Uppsala, 8-9 november 

Junior B1 (18)
18 Charlotte Anderssson, 38,36 (kort: 16,65, fri: 21,71)
 

Monsterstjärnan, Sollentuna, 1-2 november

Ung 13 B (5)

1 Moa Sellergren 

Ung C (yngre) (15)3 Solveig Ludwigs 

Minior C (yngre) (9)

2 Ella Zadnik  

  

Oktoberskäret, A-tävling, Åkesberga, 25-26 oktober

Minior A (14)
13 Kevin Kirian, 17,76
Ung 13A (14)
3 Sonia Millelander, 63,71 (kort: 23,97, fri: 39,74 PB)
6 Nadia Hyttsten Ernström, 60,20 PB (kort: 23,07 PB fri: 37,13 PB)
7 Kristina Hvalgren, 58,58 (kort: 25,41, fri: 33,45)
Junior A (24)
18 Maja Sellergren, 61,16 (kort: 20,47, fri: 40,69)
21 Sophie Gullfeldt, 59,54 PB(kort: 21,42 PB, fri: 38,12 PB)

 

Sandvikenskäret, A-tävling, Sandviken, 18-19 oktober
Ung 13 A (18)

4 Kristina Hvalgren, 57, 51 (kort: 21,56, fri: 35,95)
8 Sonia Millelander, 53,79 (kort: 18,88, fri; 34,91)

Junior A (26)
23 Maja Sellergren, 53,63 (kort: 18,14, fri 35,49)
24 Sophie Gullfeldt, 52,43 (kort: 17,32, fri:35,11)

  

Tyresöcupen, Tyresö, 13-14 september  

Ung 13 A (16)

2 Kristina Hvalgren, 58,51  (kort: 24,54, fri: 33,97) 

Minior A (19)

19 Kevin Kirian, 16,58

Uppdaterad: 29 DEC 2016 08:40
Skribent: Camilla Tranehed
Epost: Adressen Gömd

BassetBlades

mavala_200px_2200 

 

  

 

Länkar

Skatesweden

Svenska Konståkningsförbundet

Stockholms Konståkningsförbund

Skatesweden Resultat

Lidingö Vikings HC

Allmänhetens istider

Hitta hit

 

Följ oss på facebook

Följ oss på instagram @lidingokonstakning

Instagram

Postadress:
IFK Lidingös KK - Konståkning
Box 1038, Mjölksurrevägen 2
18121 Lidingö

Kontakt:
Tel: 0708767647
E-post: This is a mailto link

Se all info